• Česká internistická… || ZPRÁVY || Je lepší užívat…
 • Vážení kolegové, níže uvádíme informaci, kterou jistě využijete pro své pacienty.

  Bylo vám nebo někomu ve vašem okolí doporučeno železo? Nebo nějaké železo užíváte a přemýšlíte, jestli existuje jiné nebo možná lepší? My o tom jiném, lepším už víme.

  Železo se v lidském těle nachází ze 67 % ve formě tzv. hemu v červených krvinkách. Chemicky se jedná o atom železa uprostřed složitého komplexu, který se však běžně vyskytuje v přirozených zdrojích. Zbytek železa je v lidském těle navázáno v dalších enzymech a zhruba 3 % jsou přítomné volně v plasmě1.

  Pravdou tak zůstává, že tělu přirozená forma železa je hemové železo, které se navíc lépe vstřebává. Nehemové železo se musí užívat 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle, protože tzv. interaguje s potravou. Hemové železo však nemá žádná omezení2.

  Pro koho je hemové železo určeno?

  Hemové železo mohou užívat pacienti při vyšších krevních ztrátách včetně menstruujících žen nebo při zvýšené potřebě železa, v těhotenství a u dětí. Do skupiny můžeme dále zařadit vegetariány a vegany, tedy skupinu obyvatel s nedostatečným příjmem železa a pacienty s onemocněním trávicího traktu, u kterých se železo špatně vstřebává. Nejčastěji se hemové železo doporučuje gynekology pro těhotné a kojící3.

  Jednosložkový přípravek VS multivitamin

  Jelikož je většina multivitamínů dostupná na úrovni doplňku stravy, výrobce nemusí dokládat informace o vstřebávání a účinnosti obsahových složek přípravku. Objektivní studie se však na tuto problematiku zaměřily a zabývaly se porovnáním absorpce železa z jednosložkových přípravků obsahujících železo v porovnání s multivitamíny obsahujících stejné množství železa. Ukázalo se, že se více železa vstřebá z jednosložkového přípravku oproti multivitamínu4.

  Proč je ale u multivitaminů horší absorpce železa? Důvodem se ukazuje mechanismus vstřebávání ve střevě, kde se prokázala interakce nehemového železa se zinkem (5), selenem (6), hořčíkem, vápníkem (7) a mědí (8), čímž se snižuje jeho absorpce.

  A možné nežádoucí účinky?

  Je pravda, že většina přípravků obsahující nehemové železo může způsobovat některé nežádoucí účinky jako je bolest hlavy, nepříjemná pachuť v ústech, bolest žaludku, zácpa a jiné. Hemové železo je však výborně tolerované, bezpečné a pokud se objeví některé nežádoucí účinky, jsou mírné a na úrovni placeba (9).

  Mgr. Marek Lapka

  Zdroje: 
  1) Lönnerdal B, Georgieff MK, Hernell O. Developmental Physiology of Iron Absorption, Homeostasis, and Metabolism in the Healthy Term Infant. J Pediatr. 2015;167(4):S8-14.
  2) Anderson GJ, Frazer DM. Current understanding of iron homeostasis. Am J Clin Nutr. 2017;106(6): 1559S-1566S.
  3) Aaseth, J., Thomassen, Y., Ellingsen, D. G., and Stoa-Birketvedt, G. Prophylactic iron supplementation in pregnant women in Norway. J.Trace Elem.Med.Biol. 2001;15(2-3):167-174.
  4) Moriarty-Craige SE, Ramakrishnan U, et al. Multivitamin-mineral supplementation is not as efficacious as is iron supplementation in improving hemoglobin concentrations in nonpregnant anemic women living in Mexico. Am J Clin Nutr. 2004;80(5):1308-11.
  5) Wieringa FT et al. Iron and zinc interactions. Am J Clin Nutr. 2004; 80(3): 787-8
  6) Papamargaritis D, Aasheim ET, Sampson B, le Roux CW. Copper, selenium and zinc levels after bariatric surgery in patients recommended to take multivitamin-mineral supplementation. J Trace Elem Med Biol. 2015;31:167-72.
  7) Seligman PA, Caskey JH, Frazier JL, Zucker RM, Podell ER, Allen RH. Measurements of iron absorption from prenatal multivitamin–mineral supplements. Obstet Gynecol. 1983;61(3):356-62.
  8) Gambling L et al. Iron and copper, and their interactions during development. Biochem Soc Trans. 2008;36(Pt 6):1258-61.
  9) Eskeland, B., et al. Iron supplementation in pregnancy: is less enough? A randomized, placebo controlled trial of low dose iron supplementation with and without heme iron. Acta Obstet.Gynecol.Scand. 1997;76(9):822-828.

   

  Komentáře nejsou povoleny.