• Česká internistická… || ZPRÁVY || Nový partner ČIS…
 • Když se návštěvník webových stránek České internistické společnosti podívá na loga partnerů, jedná se vesměs o „staré známé“. Partnery jsou především společnosti, které vyrábějí nám všem dobře známé a z hlediska všeobecné interny široce rozšířené přípravky z oblasti kardiologie, diabetologie, endokrinologie, gastroenterologie, metabolických onemocnění a mnoha dalších. Především jde o léky, ovlivňující onemocnění masového výskytu. Také ale najdeme loga výrobců z oblasti vzácných onemocnění. Některé obory z velké rodiny oborů interních již ale dosáhly takové samostatnosti, že s internou (alespoň zdánlivě) vůbec nesouvisí. Hematologie může být příkladem. A přitom, když se na interním oddělení podíváme na skladbu pacientů, rozhodně patří hematologické diagnózy mezi nejčastější.

  Platí to především o anémii. Anémie z nedostatku železa, sideropenická anémie je nejčastějším hematologickým onemocněním. Některé údaje dokonce hovoří o tom, že celosvětově je anémie z nedostatku železa vůbec nejčastějším onemocněním. U nás je prevalence sideropenické anemie cca 5% u mužů a 8-20% u žen.

  Takže je jen dobře, když se budeme trochu více věnovat i metabolizmu železa, příčinám jeho nedostatku, možnostem léčby a anémiím obecně. A mohu se jen trošku zastydět, že nás k tématu dovádí náš nový partner společnost 4Life Pharma a nikoliv naše vrozená touha po celoživotním poznávání a vzdělávání  vůbec 🙂 . Tato firma je aktivní v oblasti parenterální léčby železem. Jako jediná propaguje trojmocné železo ve vyšší dávce. Z interního hlediska je nejčastější indikací léčby parenterálním železem malabsorpce Fe při onemocněních zažívacího traktu. Nespecifické střevní záněty mohou být typickým příkladem. O dalších indikacích léčby parenterálním Fe v interně i dalších oborech se dozvíte více v krátkém přehledu.

  Richard Češka

  Vifor-01

   

   

  Komentáře nejsou povoleny.